Czy dom opieki to dobra decyzja?

Domy opieki ciągle budzą wiele kontrowersji. Bardzo duża liczba osób twierdzi, że nie jest i nie będzie w stanie oddać swoich rodziców do domu seniora. Dzieci, które decydują się na taki krok, często są potępiane przez społeczeństwo. Pojawia się jednak pytanie: czy słusznie?

Czasami skorzystanie z pomocy domu opieki jest jedynym wyjściem. Pracujemy coraz więcej i nie zawsze mamy aż tyle czasu, aby zapewnić starszej osobie odpowiednią pomoc. Bardzo często seniorzy cierpią na różne choroby i potrzebują stałej pomocy pielęgniarskiej albo codziennej rehabilitacji, której nie jesteśmy w stanie zapewnić.

Poza tym, nie zawsze nasze miejsce zamieszkania jest przystosowane dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, przez co rodzice mogą czuć się ograniczeni.

Dlatego powinniśmy się zastanowić, czy placówka specjalizująca się w opiece nad osobami starszymi nie będzie dobrym wyjściem w takiej sytuacji. Tym bardziej, że w ostatnich latach standard życia w takich ośrodkach znacznie się poprawił.

W wielu domach opieki seniorzy mają zapewnioną stałą opiekę nie tylko pielęgniarską, ale również lekarską, a także zabiegi rehabilitacyjne. Ponadto dzięki stałemu kontaktowi z rówieśnikami nie czują się samotni oraz mają możliwość wzięcia udziału w licznych zajęciach m.in. manualnych, w których w innych okolicznościach nigdy sami nie wzięliby udziału.

Nie ukrywamy, że podjęcie takiej decyzji jest niezwykle trudne i każdy z Was powinien ją podjąć wspólnie z osobą, która ma zamieszkać w takim ośrodku. Jednak kiedy już zdecydujemy się na opcję domu opieki, wybierzmy najlepszą placówkę.